BlackSabbath LiveEvil cover

"Live Evil" był pierwszym oficjalnym albumem koncertowym Black Sabbath. Dziś ta płyta obchodzi swoją 40.rocznicę wydania i BMG uświetni ją ponownym wydaniem w wersji Super Deluxe Edition zawierającej ten podwójny album w wersji z nowym masterem i z nowym mixem.
Wersje 4CD & 4 winylowe zawierające zremasterowany album oryginalny i dodatkowo cały album w nowym mixie. Album będzie dostępny od 2 czerwca 2023

LIVE EVIL (40th ANNIVERSARY SUPER DELUXE EDITION) ukaże się 2 czerwca 2023 r. w wersjach 4CD i 4LP oraz cyfrowej. To kolekcjonerskie wydanie zawierać będzie dwie wersje tego legendarnego albumu: na nowo zremasterowana przez Andy’ego Pearce’a oraz wersji z nowym mixem oryginalnych i analogowych wielośladowych ścieżek nagraniowych wykonanym przez wieloletniego współpracownika zespołu - Wyn’a Davisa. Wersja fizyczna wzbogacona będzie o ilustrowaną książkę okładkową w twardej oprawie z nową treścią oraz replikami książeczek koncertowych i plakatu z trasy Mob Rules.

Utwór ‘The Mob Rules (Live)’ w nowym masterze dostępny jest online pod tym linkiem.

Nowa era historii zespołu Black Sabbath rozpoczęła w 1979 roku kiedy wokalista Ronnie James Dio dołączył do zespołu żeby wraz z pozostałymi oryginalnymi jego członkami: Tony’m Iommim, Geezer’em Butler’em i Bill’em Ward’em stworzyć nowe wcielenie ikony heavy metalu.

Na nowo stworzony kwartet zadebiutował w 1980 roku albumem “Heaven and Hell”, którego sukces certyfikowany został przez nadanie mu statusu płyty platynowej i która zyskała z przytupem poparcie starych, jak i nowych fanów zespołu. Jednakże w środku trasy koncertowej promującej album z zespołu odszedł perkusista Bill Ward, który zastąpiony został przez Vinny’ego Appice’a. Kiedy trasa się skończyła w 1981 roku, grupa przyjechała do Los Angeles i szybko nagrała kolejny, 10 studyjny album w historii zespołu - “Mob Rules”. Wydany w listopadzie 1981 roku, album pokrył się złotem. W trakcie promującej go trasy koncertowej zespół ogłosił że ma w planach nagrać kilka z występów i wydać później te nagrania w formie pierwszego w swojej historii albumu koncertowego.

W obszernej treści książki dołączonej do LIVE EVIL (40th ANNIVERSARY SUPER DELUXE EDITION), Hugh Gilmour pisze: “10 miesięczna trasa koncertowa Mob Rules była niezwykłym sukcesem, wskrzeszając tym samym nie tylko reputację zespołu, który zapełnia duże obiekty koncertowe, ale także mogącego sprzedać masę winyli i kaset. Black Sabbath w drugim wydaniu przyniósł swojej wytwórni dwa najlepiej sprzedające się płyty i był tuż przed wydaniem trzeciej.”.

Album Live Evil ukazał się w 1983 roku jako podwójna płyta i był sukcesem zarówno pod kątem komercyjnym i artystycznym patrząc na oceny krytyków. Dotarł do 13.miejsca w Wielkiej Brytanii i 37. na liście Billboard Top 200. Recenzje były niezwykle pozytywne, włączając w to pochodzącą z bardzo wówczas wpływowego magazynu heavy metalowego Kerrang!, która głosiła że jest to “jeden z najlepszych albumów koncertowych wszechczasów”.

Nagrania zawierają potężną chemię i czarną magię które definiują to wcielenie Black Sabbath. Koncertowe wersje takich utworów jak ‘Neon Knights’, ‘The Sign Of The Southern Cross’, ‘Voodoo’, czy ‘Children Of The Sea’ wzbudzają ciarki na całym ciele. Na albumie pojawiły się także utwory z czasów klasycznego składu zespołu, dzięki czemu można posłuchać jak Ronnie James Dio poradził sobie z takimi klasykami jak ‘Paranoid’, ‘War Pigs’, ‘Iron Man’, czy ‘N.I.B.’.

Niestety, zespół w tym składzie rozpadł się zanim ten album się ukazał. Iommi i Butler kontynuowali działalność Black Sabbath, a Dio i Appice odeszli żeby nagrać pierwszy album solowy Dio, “Holy Diver”. Ale to nadal nie był koniec zespołu!

Historia tego składu trwała dalej dzięki temu, że dekadę później Dio i Appice razem z Iommim i Butlerem nagrali album “Dehumanizer” w 1992 roku. Potem znów się rozstali, po to żeby znów się zejść - w 2006 roku, jako zespół o nazwie Heaven and Hell - nagrali trzy nowe utwory. Po wielkim sukcesie ich trasy koncertowej, kwartet wydał swój ostatni album studyjny “The Devil You Know”, który pojawił się na 8. miejscu listy Billboard Top 200. Krótko po wydaniu tego albumu u Dio zdiagnozowano raka i w 2010 roku wokalista zmarł.

LIVE EVIL (SUPER DELUXE EDITION Z OKAZJI 40. ROCZNICĘ WYDANIA)

CD Lista Utworów

1. “E5150”
2. “Neon Knights”
3. “N.I.B.”
4. “Children of the Sea”
5. “Voodoo”
6. “Black Sabbath”
7. “War Pigs”
8. “Iron Man”

1. “The Mob Rules”
2. “Heaven and Hell”
3. “The Sign of the Southern Cross”
4. “Heaven and Hell” (Reprise)
5. “Paranoid”
6. “Children of the Grave”
7. “Fluff”

40th Anniversary Remaster (CDs 1-2)
40th Anniversary New Mix (CDs 3-4)

LIVE EVIL (SUPER DELUXE EDITION Z OKAZJI 40. ROCZNICĘ WYDANIA)
LP Lista Utworów

Strona pierwsza:
1. “E5150”
2. “Neon Knights”
3. “N.I.B.”
4. “Children of the Sea”
5. “Voodoo”

Strona druga:
1. “Black Sabbath”
2. “War Pigs”
3. “Iron Man”

Strona trzecia:
1. “The Mob Rules”
2. “Heaven and Hell”

Strona czwarta:
1. “The Sign of the Southern Cross”
2. “Heaven and Hell” (Reprise)
3. “Paranoid”
4. “Children of the Grave”
5. “Fluff”

40th Anniversary Remaster (LPs 1-2)
40th Anniversary New Mix (LPs 3-4)