wegehauptpiwowar fb cover

Unikatowe, niepublikowane wcześniej nagrania Zbigniewa Wegehaupta i Sławomira Piwowara z zasobów Archiwum Polskiego Radia! Najpierw 28 października 2022 roku w serwisach streamingowych będzie miała swoją premierę EP-ka zatytułowana „Elhenna” z trzema utworami tego duetu. Wegehaupt i Piwowar spotkali się 27 i 28 czerwca 1985 roku w studiu M-1 Polskiego Radia (obecnie Studio im. Agnieszki Osieckiej) i nagrali wspólnie trzy utwory – dwie kompozycje Wegehaupta, jedną (tytułową) Piwowara. Bez wątpienia możliwość usłyszenia tych nagrań sprzed blisko czterdziestu lat jest prawdziwą gratką dla każdego miłośnika jazzu.

Zbigniew Wegehaput (1954-2012) był jednym z najbardziej zapracowanych polskich kontrabasistów przełomu XX i XXI wieku. A to przede wszystkim dzięki niezwykłej wrażliwości i wszechstronności muzycznej. Występował i nagrywał ze wszystkimi największymi polskiej sceny jazzowej, od Seiferta, poprzez Namysłowskiego, „Ptaszyna” Wróblewskiego, czy Karolaka i Muniaka, po młodszych jak Konikiewicz, wielu innych pomijając. Ale dźwięki jego kontrabasu można usłyszeć też w nagraniach Stanisława Soyki, Anny Marii Jopek, Grzegorza Ciechowskiego czy Ryszarda Rynkowskiego. Uzbierało się tego łącznie kilkadziesiąt płyt, w których nagrywaniu brał udział.
Stąd mniej miał czasu na działalność pod własnym nazwiskiem i zostawił po sobie jedynie trzy płyty nagrane na przestrzeni lat 1984 – 2008.
Wegehaupt był też cenionym pedagogiem, z niezwykłym autorytetem w środowisku, przy tym wszystkim pozostając zaskakująco skromnym człowiekiem.
Sławomir Piwowar (1953-2015) był muzykiem obdarzonym niespotykaną wyobraźnią. Karierę rozpoczynał jako gitarzysta klasyczny i w tej roli został laureatem Festiwalu San Sebastian w Hiszpanii. Na początku lat 70. ubiegłego wieku dołączył do jazzowego zespołu PARADOX, a dalej w jego muzycznej biografii pojawiają się takie nazwy, jak BEMIBEK, NIEMEN AEROLIT i SBB. Od czasu, kiedy awaryjnie musiał zastąpić lidera tego ostatniego zespołu i zasiadł za baterią elektronicznych syntezatorów Józefa Skrzeka, zaczął dzielić swoją muzyczną aktywność pomiędzy gitarę i klawisze.
W późniejszych latach muzyk współpracował z Grzegorzem Ciechowskim, Kasią Kowalską, Eweliną Flintą oraz przez blisko 20 lat z Urszulą.
Wegehaupt i Piwowar spotkali się 27 i 28 czerwca 1985 roku w studiu M-1 Polskiego Radia (obecnie Studio im. Agnieszki Osieckiej) i nagrali wspólnie trzy utwory – dwie kompozycje Wegehaupta, jedną (tytułową) Piwowara. Bez wątpienia możliwość usłyszenia tych nagrań sprzed blisko czterdziestu lat jest prawdziwą gratką dla każdego miłośnika jazzu.
Tekst: Agencja Muzyczna Polskiego Radia